Lekenički vremeplov 01: Sjećanja Franje Mankasa

Franjo Mankas

Sjećanja Franje Mankasa (pokojnog), jednog od inicijatora osnivanje Športskog kluba Lekenik 1928./29. godine,  bivšeg igrača i predsjednika.

„ Počeli smo 1928. Godine. U klubu je bilo studenata, željezničkih činovnika, ali i seljaka. Igrala su i tri prometnika sa željeznice. Iz utakmice u utakmicu bili smo sve bolji, pa smo bili prebačeni u natjecanje Osme župe sa klubovima iz Petrinje, Gline, Kostajnice i Dubice. Tada su počele utakmice za bodove. Na kraju prvenstva bili smo bodovno poravnati sa Glinom i odlučujuća utakmica igrale se baš kod njih.

Na put smo krenuli kamionom, ali se 4 km prije Gline pokvario. Poskakali smo iz kamiona i krenuli neki zaprežnim kolima, a neki pješice kako bi stigli na početak utakmice. Pojavili smo se u zadnji čas. Utakmica je bila teška, ali smo pobijedili i osvojili prvo mjesto. Navijači su mi prijetili noževima, tako da su morali intervenirati stražari, a bilo je i tučnjave među navijačima. U Lekeniku su nam priredili doček kakav dolikuje prvaku.“

(Izvadak iz sjećanja Franje Mankasa objavljenog u monografiji kluba 1989. godine povodom 60. obljetnice)

Izabrao: Božidar Antolec