Vlado Horvat – 11. mjeseci u Lekeniku

16. travnja 2011.

Vlado Horvat - trener seniora

Trener Vlado Horvat na kormilu seniorske momčadi NK Lekenika nalazi se 11. mjeseci. Došao je kao trener seniora koji će tek odraditi preostala 6. kola I.ŽNL u sezoni 2009/2010 odnosno nešto manje od 2 mjeseca.

Kao trener seniora započeo je u NK Turkopoljcu iz Kuća gdje je u 6. mjeseci izgubio samo dva boda – jedan remi. Nakon toga preuzeo je NK Jelačić iz Vukovine u kojoj je stanje bilo alarmantno. Tek 9 bodova u 13 utakmica. U slijedeće četiri godine Jelačić je došao do naslova prvaka Jedinstvene zagrebačke lige. Bijaše to u sezoni 2008/2009 te je Vlado uveo Vukovinu u 4.HNL. Biva proglašen za najboljeg trenera Turopolja. U zimu 2010. Boris Sigur ustupio je u kontakt sa Vladom ali naposljetku ŠNK Lekenik angažirao je drugo trenera.

25. Travanj: „ U nedjelju popodne zazvoni mobitel, Boris Sigur iznenada pita želim li biti trener Lekenika.“  Preuzeo je klupu Lekenika iako o nogometu u Lekeniku nije znao gotovo ništa. „Jednom sam tamo igrao i samo se sjećam igrališta u kojem mi je mogla cijela noga propast.“  Vlado Horvat je u vrijeme mladosti bio napadač u mnogim klubovima. Započeo je u NK Borac, sadašnji Jelačić iz Vukovine. Bijaše nekoliko sezona zaredom najbolji strijelac te odlučuje se za odlazak u NK Trnje na nagovor prijatelja iako je imao ponudu iz Velikogoričkog Radnika. Nakon što je i tu bio najbolji strijelac, vrača se ponovno u Borac ali ne zadugo. Poslije igra u Maksimiru, Samoboru, Libertasu, Hrašću gdje i završava igračku karijeru.

„U ponedjeljak sam prihvatio da ću biti trener seniora do kraja sezone, a onda odlazim jer sam se već skoro pa sve dogovorio sa drugim klubom.“ U utorak je odradio prvi trening sa momčadi u kojoj je tek znao Đurašina i Sigura jer su oba igrala prije u Buševcu te Majstorovića. U pet dana trebao sam upoznati momčad za sudar sa jakom ekipom Radnika iz Majura koja zaostaje tek pokoji bod za Lekenikom. Ta utakmica mi je najviše ostala u pamćenju i bit će jer takav doživljaj ni kao igrač ni kao trener nisam nigdje osjetio. Preko 150 navijača na utakmici skandira moje ime. Naježio sam se. Bravo Blue Warriorsima na podršci jer s njima utakmica dobiva nešto drugo, neopisivo. Ispričao nam je Vlado.

Na utakmici sa Jasenovcom - 16.svibanj 2010.

“Kraj je sezone te nisam imao previše prostora i vremena da nešto napravim.” U tih 6. kola seniori su zabilježili 4 pobjede i dva remija.

“Uz ovakvu upravu, biti trener u tom klubu je fantastično.”

“Pitali su me za nastavak suradnje. Iako nisam namjeravao ostati imali smo sastanak u kojem je uprava željela da ostanem. Uz ljude koji su uz ovaj klub i želju da postignem nešto ovdje, ostao sam. Započeli smo sa križaljkom za iduću sezonu u kojoj je cilj bio jasan.” U Lekenik kao voditelj omladinskog pogona došao je prijatelj Vlade Nino Matković koji ga veže ne samo osobni već i nogometni život.

Igrajući za veterane Male Mlake, uz nekoliko fantastičnih i poznatih igrača, na nagovor prijatelja odlučio se okušati u trenerskim vodama. Prvo kao pomoćni trener te iste momčadi. „Stvarno mi je bilo teško ne samo što sam novi u tom poslu već i što sam prije par dana sa tim istim momcima igrao.“ U doba početka trenerskog posla od velike pomoči bio mu je Kruno Zaloker kojem se i danas divi.  Trenirao je mlađe pionire u Radniku među kojima je bio i nedavni napadač Gorice Matija Dvorneković. Proljetni dio odradio je u Jelačiću te ih spasio od ispadanja. Vratio se u Radnik kao trener juniora. Kako se u Buševcu počelo uvelike raditi Vlado Horvat došao je kao voditelj omladinskog pogona te biti pomoćni trener Nini Matkoviću u seniorima.

Vlado ne voli zakon brojeva. Zato i je nakon jedanaest mjeseci, a ne dvanaest kako to inače biva. Razlog tome je kako kaže Vlado; „Nezna se što donosi sutra“. Vlado Horvat od dolaska u Lekenik u kojem nije znao gotovo nikog osim par igrača te nekoliko prijatelja, minusa od dva boda za vodećim Banovcem i 6. kola prije kraja prvenstva te do sad napravio veliki posao kojeg ni sam nije svjestan. Lekeničane je naviknuo na samo pobjede i pobjede u kojima je i remi poražavajući dok je za protivnika ravan pobjedi.  Vlado Horvat vodio je Lekenik u 26 prvenstvenih utakmica gotovo godinu dana od kojih nije upisao ni jedan poraz.

Prvenstvo: 26 utakmica

POBJEDA: 20
NERJEŠENIH: 6
PORAZA: 0
ŽUTIH: 44
CRVENIH: 1
Pogodaka postignutih: 94
Pogodaka primljenih: 20

Kup: 1 utakmica

POBJEDA: 1
NERJEŠENIH: 0
PORAZA: 0
ŽUTIH: 2
CRVENIH: 0
Pogodaka postignutih: 4
Pogodaka primljenih: 1

Prijateljske: 13 utakmica

POBJEDA: 6
NERJEŠENIH: 1
PORAZA: 6

Kako je bio napadač u vrijeme igračke karijere u trenerskom poslu teži također napadačkoj igri neovisno gdje i koga trenirao. Nije pristaša deranja i konstantnog sugeriranja igračima tokom utakmice kao što je slučaj kod većine trenera. „Sve što treba kažem prije, poslije utakmice ili na poluvremenu.“

„Za kraj želio bi zahvaliti upravi kluba što su mi omogućili ovakvu momčad da uveseljavam lekeničane. Nemojte biti preoštri sa igračima ako se desi neka slabija partija jer i oni su od krvi i mesa, a i drugi igraju nogomet i to posebno žele otkinuti bodove Lekeniku.“

Pred trenerom Horvatom je, nakon velikog ispita u Topuskom kojeg je uspješno riješio, sada momčad Sloge-Maris iz Jazavice. Sretno!

{ 1 komentar… pročitaj niže ilidodaj jedan }

lajbek travanj 18, 2011 u 11:45