Prezentacija rada N.K. Lekenika na RTL radiju

14. prosinca 2009.

Zajedica sportskih udruga Općine Lekenik sponzorirala je na lokalnoj radio postaji polusatne emisije, koje su imale svrhu prezentaciju rada tijekom ove godine, svih sportskih klubova i udruga koje djeluju na području Općine. Urednica sportskih vijesti na RTL-u gospođica M. Brenčić je u utorak ( 08.12.2009.) razgovarala sa potpredsjednikom Upravnog odbora.  Gosp. Boris Sigur u 15-minutnom razgovoru prezentirao je rad kluba. Sadržaj razgovora možete pročitati u nastavku…

UVOD

Nogometni klub Lekenik sportska je udruga izuzetno duge i bogate povijesti, koji ove godine slavi veliki jubilej – 80 godina postojanja. Osnovan davne 1929 godine na inicijativu skupine zanesenjaka, NK Lekenik dugi niz godina predstavlja središte razvoja sporta i sportske kulture u ovom dijelu Turopolja. Naravno , tijekom svih ovih godina bilo je uspona i padova u radu kluba koji se ipak uspio održati i nastaviti sa ostvarenjem svog temeljnog cilja – razvoj amaterskog sporta i rad sa mladima na širem području Općine Lekenik.

NK Lekenik okuplja velik broj igrača koji se natječu slijedećim kategorijama: limači, pioniri, juniori, seniori i veterani. U godini velikog jubileja klub je ostvario i odlične sportske rezultate: seniorska momčad je uvjerljivo osvojila 1. mjesto u II Županijskog ligi i uspjela se plasirati u viši rang natjecanja, limači su osvojili 1. mjesto u svom rangu natjecanja, dok su pioniri i juniori bili među boljim ekipama. Kao novaci u 1. Županijskoj ligi na kraju jesenjeg dijela prvenstva osvojili smo 2.mjesto. Ti rezultati ukazuju na ozbiljnost rada u svim kategorijama, što je u potpunosti u skladu sa dugoročnim ciljevima kluba. Naime, naš cilj je unaprijediti ukupnu organizaciju rada u klubu na višu razinu, gdje će se osobita pozornost posvećivati radu sa mlađim kategorijama, poboljšanju uvjeta natjecanja i popularizaciji sporta na području Općine Lekenik.

PITANJA I ODGOVORI

1. Organizacija kluba?

Organizacija kluba postavljena je kroz tri cjeline; Upravni odbor –Operativna potpora – Savjet

U.O. je cjelina koja operativno vodi klub, sastoji se od 5 sektora i  ima 9 članova, predsjednik je gosp. I Kliček, potpredsjednici su gosp I. Kobi i B. Sigur, tajnik  B.Antolec, blagajnik I. Galović  voditelj sektora Organizacija utakmica je Z. Žabčić, sektora Infrastruktura i projekti D. Štefulić sektora Promidžba Z. Gregurić, sektor Logistika P. Kardaš, te Sportski sektor B.Sigur Operativna potpora sastoji se od 15 ljudi koji su neophodni  za normalno funkcioniranje kluba, a obavljaju razne dužnosti  i raspoređeni su po sektorima. U Savjetu kluba nalaze se prijatelji kluba koji financijski pomažu rad kluba. Ovakvom organizacijom rada htjeli smo postići da ljudi koji rade u klubu budu fokusirani na uže područje rada, da budu samostalni i kreativni u svom sektoru, ili ukratko da ne radimo svi sve.  Voditelji  sektora birani su prema svojim sklonostima i uz upravljanje sektorom angažirani su i kao članovi projektnih timova. Naime praksa je da se za svaki  infrastrukturni projekt imenuje tim ljudi koji radi na njegovoj organizaciji. Zadovoljni smo ovako postavljenom organizacijom rada,  a za maksimalne rezultate ipak je potrebno vrijeme uhodavanja, to znači da može i bolje.

2.Ciljevi kluba?

Implementacija Programa za Školu nogometa – ovo predstavlja naš najvažniji cilj, budući da će NK Lekenik trajno ostati sportsko društvo na amaterskoj osnovi kojem je osnovna zadaća rad sa mladima. Program Škole nogometa je izrađen i u fazi je implementacije. Slijedeći važan korak u ispunjenju ovog cilja je povećanje broja natjecatelja u svim mlađim kategorijama, za što treba u bitnoj mjeri unaprijediti infrastrukturu.

Podizanje razine infrastrukture – sadašnja infrastruktura koju koristi NK Lekenik nije u skladu sa ostalim ciljevima i stoga u ovoj i idućoj godini treba učiniti slijedeće: završiti projekt rasvjete na glavnom terenu, završiti pomoćno igralište i postaviti rasvjetu, sanirati travnjak glavnog terena i ogradu te proširiti i urediti službene prostorije budući da ne zadovoljavaju uvjete natjecanja IV HNL. Svi ovi zahvati na infrastrukturi su nužni i neophodno ih je dovršiti do kolovoza 2010, budući da  sadašnje stanje ne zadovoljava. Kod projekata bih posebno izdvojio izgradnju službenih prostorija. Idejni projekt je prihvaćen na U.O. te slijede daljnji razgovori za realizaciju istog.

Sustavna promidžba kluba – budući da je NK Lekenik amaterska sportska udruga, naš temeljni cilj je privlačenje i sustavni rad sa što većim brojem mladih. Iz tog razloga, promidžba ciljeva koje želimo ostvariti, njihova popularizacija i integracija u zajednicu je vrlo važna i predstavlja bitan segment Programa. U tom smislu koristit ćemo sve alate koje nam stoje na raspolaganju (web stranica: nk-lekenik.hr; lokalni RTL radio; sredstva javnog priopćavanja; osnivanje Vijeća roditelja pri mlađim kategorijama, panoi i sl). Vjerujemo da ćemo kroz takav, aktivni pristup uspjeti klub još više približiti i integrirati u lokalnu zajednicu.

Plasman u viši rang natjecanja – ovaj cilj nije bio imperativ u našim planovima na početku sezone, no obzirom na činjenicu da smo u jesenskom dijelu natjecanja osvojili 2. mjesto, kao i činjenicu da iduće godine dolazi do reorganizacije 4.HNL, te se smanjuje liga sa dosasašnjih 18 na 16 klubova, pri čemu će u sadašnji rang takmičenja vjerojatno ispasti 2 ili čak 3 ekipe s ovog područja, mislimo da bi bilo u toj konkurenciji bilo puno teže ostvariti plasman u 4.HNL. Upravo iz prije navedenih razloga pokušati ćemo ostvariti taj cilj već slijedeće godine.

3.Možete nam malo više reći o radu škole nogometa?

Kao što sam i prije rekao to je naš najvažniji dugoročni cilj. Da bi ostvarili taj cilj odlučili smo krenuti slijedećim koracima: U tijeku ljeta napravili smo Plan rada škole nogometa, gdje smo nabrojili što je sve potrebno za ostvarenje te ideje. 1. Osigurati kvalitetan stručni rad, 2. Osigurati uvjete za rad – pom.igralište sa rasvjetom i potrebitim pomagalima, 3. Raznim promotivnim akcijama privući što više mladih ljudi u klub. Potpuno smo svjesni činjenice da za taj projekt treba puno vremena, no da bi ostvarili željeni cilj moramo biti ustrajni. Trenutno stanje u mlađim kategorijama nije zadovoljavajuće, što je izravna posljedica nesustavnog rada prijašnjih godina. „Rupe“ u pojedinim godištima su velike, primjerice djece rođene 1995. god nema u klubu a 1997. svega troje. Ispraviti takvo stanje je teško, ali ne i nemoguće. Postojeći kadar moramo popuniti, a sa normalnim radom treba krenuti od najmlađih, dakle od limača (djeca od 8-10 godina). Trenutno u klubu postoji jedna ekipa limaća (20-tak), čiji su roditelji zainteresirani za njihov rad i to nam je putokaz kako dalje. Već od ljeta osnovati ćemo još jednu ekipu limaća, kako bi za godinu do dvije dobili veći broj djece u mlađim pionirima, te tako sustavno sa njihovim odrastanjem popunjavali potrebne kategorije. Moram napomenuti da je želja nas u klubu imati sve mlađe kategorije, dakle limaće, mlađe pionire (10-12) starije pionire (12-14), kadete (14-16), juniore (16-18). Nabrojane kategorije u slučaju plasmana u 4. HNL morati ćemo imati već iduće ljeto.

U stručnom smislu oslonili smo se na domaći kadar koji je školovan na teret kluba u prijašnjm godinama, no svjesni činjenice da nema trenera sa „A“ licencom u Lekeniku, tražimo trenera sa strane koji bi nam svojim znanjem i iskustvom pomogao u ostvarenju naših planova, i pritom educirao domaći trenerski kadar. Nadalje poboljšanjem uvjeta za treniranje, prije svega mislim na pom. igralište sa rasvjetom, i eventualni teren 40×20 m sa umjetnom travom, nadamo se, podiči ćemo razinu kvalitete rada i zainteresirati mlade ljude za nogometni sport u Lekeniku i okolici. Sve nabrojano neophodno je da bi u budučnosti mogli imati školovan vlastiti igrački kadar, i to je uz poidizanje razine sportske kulture i zdravlja djece glavni cilj osnivanja škole nogometa.

Spomenuo sam promotivne akcije, neke od njih su u fazi realizacije, (pripreme za dvoranske turnire u Odri i Sisku), promocija igrača mlađih kategorija na našoj Web stranici, promidžba našeg kluba na Vašem mediju, tiskovinama i školi. U tijeku zime želja nam je osnovati i Vijeće roditelja koje bi bilo uključeno u rad Škole nogometa. Iskoristio bih ovu priliku da uputim poziv svim zainteresiranim roditeljima  da upišu djecu u školu nogometa, te da se i sami uključe u rad kluba kako bi nam olakšali ostvarenje naših planova, ali i omogućili vlastitoj djeci bavljenje sportom u jednoj zdravoj sredini. Naravno da pozivamo i sve igrače koji su bili u klubu, a odustali iz raznih razloga da se vrate i uključe u rad Škole nogometa.

4.Spomenuli ste projekte infrastrukture?

Odmah po održanoj Skupštini kluba, krenuli smo u izradu projekta i realizaciju; 1. rasvjete glavnog terena i 2. Izgradnju pomoćnog terena. Projekt rasvjete glavnog terena je u završnoj fazi, postavljeni su stupovi i reflektori, napravljen upravljački ormar i položeni su kablovi, a trenutno pokušavamo riješiti problem slabog napona, nadamo sa da će uz pomoć Osnovne škole taj problem biti riješen do početka priprema. Drugi projekt izgradnja pomoćnog igrališta,započet prije tri mjeseca  realiziran je u onoj mjeri u kojoj je to bilo moguće. Skinut je postojeći sloj zemlje, (cca 150 m3), navežena je druga zemlja (cca 700 m3), poravnata  i zasijana trava, koja je nikla i prvi put pokošana i povaljana prije dva tjedna. Obzirom da je zemljište nepravilnog oblika, i onemogućava igralište normalnih dimenzija bili smo prisiljeni krčiti šumu kako bi dobili potrebne dimenzije. Radovi na tom dijelu igrališta će potrajati iduću godinu, dok će ovaj dio koji je zasijan travom biti u funkciji do 5 mjeseca iduće godine. Spomenuti projekti napravljeni su uz veliko zalaganje nekolicine članova kluba i pomoć Općine Lekenik, SOS Dječjeg sela, Siniše Birčića, Mladena Klasnića, Zvonka Rožića, Ivice Kobija, Ivana Kličeka. Ovdje svakako treba napomenuti da je nabavljen razglas, i napravljen  elektronski  semafor kućne izrade (majstora I. Kobi), popravljene kosilice, nabavljena razna pomagala i drugo. Zadovoljni smo dosad učinjenim (procjenjena vrijednost učinjenog je 200.000,00 – njak tisuća kuna), ali i svjesni da je to tek manji dio onoga što još treba napraviti.

U idučoj godini predstoji nam završetak započetih projekata, ali i otvarenje novih, prije svega mislim na dogradnju svlačionice čija je bruto površina 300m2 i visoke ograde oko cijelog igrališta. Projekt sanacije glavnog terena , (prikupljene ponude za sanaciju drenažu i navodnjavanje iznose od 200-500.000,00 kn.) i izgradnja centralne tribine koja je također u planu, nažalost morati će pričekati bolje dane. Ukoliko se ostvari suradnja sa HNS te Dječjim selom i Općinom, postoji mogučnost izgradnje terena s umjetnom travom dimenzija 40×20 m. Do osmog mjeseca iduće godine trebali bi izgraditi svlačionicu, postaviti ogradu, izraditi nove kučice za rezervne igrače i napraviti toranj za snimanje utakmica, kako bi stekli uvjete za takmičenje u 4. HNL, i bila bi prava šteta, da u slučaju plasmana budemo zaustavljeni zbog uvjeta. U realizaciji ovih projekata očekujemo pomoć Općine Lekenik, gospodarstvenika s područja Općine i šire, sponzora sadašnjih i budučih, te svih ljudi dobre volje koji vole nogomet i Lekenik.

5.Kako financijski pokriti tako ambiciozne planove?

Godišnji financijski proračun za takmičenje u ovom rangu i sa ovim brojem ekipa u mlađim kategorijama iznosi 350.000,00 kn. Prihodi iznose 110.000,00 kn, 60 tisuća od ZSU Općine Lekenik, i 50 tisuća vlastitih prihoda. Za redovito funkcioniranje kluba potrebno je pribaviti 240 tisuća kuna godišnje, što je zadaća U.O. a to u trenutnoj situaciji nije lako. U ovaj iznos nisu uključeni projekti infrastrukture. Potpuno je jasno da bez pomoći šire zajednice, prije svega mislim na Općinu i gospodarstvenike, realizacija ovih projekata neće biti moguća. Investicije u ovaj klub u proteklih 15-tak godina bile su minimalne, pa smo mišljenja da je došlo vrijeme da se pomogne ovom klubu i mjestu Lekenik da realizira svoje planove i zauzme ono mjesto na nogometnoj karti koje mu i pripada. U.O. kluba vjeruje u ovaj Program, te vjeruje da je realizacija navedenih projekata moguća.

6.Nešto za kraj?

Želio bih prije svega zahvaliti igračima i trenerima, na uloženom trudu, svim ljudima dobre volje  i članovima kluba na pomoći u organizaciji utakmica i radova na projektima, sponzorima koji su prepoznali naša nastojanja da promijenimo nešto u klubu. Zahvalio bih se i Općini, SOS Dječjem selu, Šumariji Lekenik na razumijevanju i pomoći. Posebna zahvala za potporu koju su nam pružali naši navijači, i mlade snage u njihovim redovima koje predvode naši juniori. Na kraju zahvaljujem se i Vašem radiju na medijskom praćenju aktivnosti kluba, kao i cijenjenim slušateljima uz čestitke svima povodom Božičnih blagdana.

Ostavi komentar

Prethodni članak:

Slijedeći članak: